• Aktualności
  • 2023-04-27 11:45:02 r.

Poród w pozycjach wertykalnych

Personel Oddziału Ginekologiczno-Położniczego krośnieńskiego Szpitala zaprasza kobiety do aktywnego porodu czyli takiego, w którym kobieta rodząca może przyjmować wybrane przez siebie pozycje. Pozycje wertykalne mogą bowiem ułatwić i przyspieszyć poród, a także są uznawane za niefarmakologiczną metodę łagodzenia bólu porodowego.



21-22 kwietnia br. lekarze wraz z położnymi Oddziału Ginekologiczno-Położniczego krośnieńskiego Szpitala wzięli udział w warsztatach z technik porodu w pozycjach wertykalnych, które prowadziły położne z Lubartowa: Edyta Barszcz oraz Karolina Rudzka. Podczas dwudniowego szkolenia pracowano nad m.in. pozycjami wertykalnymi (pozycja kolankowo-łokciowa, kuczna, stojąca, na boku), pozycjami wspomagającymi postęp porodu i rotację dziecka w kanale rodnym, oddechem, ochroną krocza.

Poród wertykalny niesie ze sobą wiele korzyści. W jego trakcie to kobieta wybiera pozycję, która jest dla niej odpowiednia w danym momencie. Jest to rozwiązanie w pełni instynktowne i spontaniczne. Pozycja wertykalna wykorzystuje siłę przyciągania ziemskiego. Przekłada się to m.in. na naturalne przyspieszenie akcji porodowej.

Ponadto podczas szkolenia Dorota Bolanowska - farmaceutka oraz aromaterapeutka opowiedziała o dobroczynnym wpływie działania olejków eterycznych. Przypominamy, otulenie pięknym zapachem jest dostępne dla rodzących w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym krośnieńskiego Szpitala. Aromaterapia może uczynić dzień narodzin dziecka jeszcze piękniejszym. Holistyczne działanie olejków wpływa nie tylko na nastrój, ale także rozluźnia mięśnie, wspiera metabolizm i redukuje stres. Esencje zapachowe rozpylane przez dyfuzor wypełniają pokój narodzin dziecka w mgnieniu oka przynosząc pożądane efekty.

Trakt porodowy Szpitala dysponuje olejkami z: szałwii muszkatołowej, która wspiera skurcze porodowe; mięty pieprzowej pomagającej w nudnościach towarzyszącym bólom porodowym, lawendy kojącej nerwy i rozluźniającej, cytryny oraz pomarańczy poprawiających nastrój. Rodzące mogą zapisać w planie porodu potrzebę zastosowania aromaterapii lub podczas przyjęcia na oddział poinformować personel o potrzebie dyfuzji olejków, jeśli kobieta nie jest na nie uczulona.

Szkolenie było sfinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.