• Aktualności
  • 2022-11-01 22:27:10 r.

Poród o zapachu jaśminu przy dźwiękach oceanu

Zapach otulający rodzącą kobietę, wyświetlane z projektora niebo pełne gwiazd, relaksacyjna muzyka sącząca się z głośników- takie warunki czekają na kobiety rodzące w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy krośnieńskiego Szpitala wychodząc naprzeciw potrzebom przyszłych mam, dołączył do grona szpitali stosujących alternatywne metody łagodzenia bólu tj. aromaterapia, fototerapia, muzyka relaksacyjna, szale rebozo, aktywne spędzanie I okresu porodu. Położne z oddziału podkreślają, iż najważniejszy jednak jest uśmiech oraz empatyczne, holistyczne podejście do pacjentki, gdyż jest to fundament opieki położniczej. W czerwcu 2022 roku Martyna Węgrzyn zaprzyjaźniona z oddziałem pielęgniarka z Pennsylvania Hospital z Filadelfii, przekazała na rzecz oddziału zestaw do aromaterapii. Od tego czasu krośnieńskie położne otulają rodzące kobiety zapachem, aby przy pomocy rozpylanych na sali porodowej esencji, ograniczyć nudności, ból, rozluźnić oraz poprawić nastrój.

– Staramy się łagodzić ból przede wszystkim metodami nieinwazyjnymi - mówi dr n. med. Janusz Słowik - kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, który poparł nowatorskie działania położnych.

Personel oddziału dostrzegł u rodzących potrzebę powitania swojego maleństwa w przyjaznych warunkach zmieniających salę porodową w przytulne pomieszczenie. Jest to zrozumiałe, z uwagi na to, jak ważnym i intymnym przeżyciem jest poród. Zatem warto przynieść do szpitala samodzielnie ułożoną playlistę oraz wybrać taki olejek aromatyczny, przy którym kobieta czuje się spokojnie i komfortowo. Rodzące mają do wyboru olejki: z szałwii muszkatołowej, mięty pieprzowej, lawendy. Jak to wygląda w praktyce? Kobiety mogą zapisać potrzebę zastosowania konkretnej metody relaksacyjnej w planie porodu lub podczas przyjęcia na oddział poinformować personel o potrzebie dyfuzji olejków, jeśli rodząca nie jest na nie uczulona. W praktyce oddziału zazwyczaj położne przedstawiają pacjentkom możliwość skorzystania z piłki (kołysanie, skakanie, bujanie), muzyki relaksacyjnej w połączeniu z fototerapią, chusty rebozo, immersji wodnej, dogodnej pozycji, ćwiczeń, aromaterapii, czy technik spinning babies (technika, koncepcja, a dla niektórych nawet filozofia, której celem jest stworzenie dziecku warunków ułatwiających mu przyjęcie odpowiedniej pozycji w okresie ciąży i w trakcie porodu).

Poród wiąże się z wieloma czynnikami stresogennymi, a na jego pozytywny przebieg mają wpływ elementy pozornie mało istotne w szpitalnej praktyce. Moc kilku "asów z rękawa" położnej sprawia, że poród jest pięknym przeżyciem, mimo tego, iż kosztuje dużo wysiłku ze strony przyszłej mamy. Jeśli dołożymy do tego czułe wsparcie przyszłego taty lub członka rodziny to sukces w postaci zmniejszenia stresu porodowego gwarantowany.

- Stosujemy nowe metody w naszym oddziale, które pomagają łatwiej przejść przez ten niesamowity proces jakim jest poród - mówi Krystyna Krygowska - położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz pomysłodawczyni wprowadzenia metod relaksacyjnych podczas porodu w krośnieńskim Szpitalu.

Wprowadzenie nowych metod podczas porodu nie byłoby możliwe, gdyby nie empatyczne wsparcie dyrektora Szpitala - Leszka Kwaśniewskiego, który pozytywnie zareagował na potrzeby pacjentek doposażając oddział w niezbędny sprzęt; lekarzy oddziału, którzy z otwartością przyjęli nowatorskie działania, położnych, które przed wdrożeniem nowych metod udały się na szkolenie i z powodzeniem wspierają przyszłe mamy w przeżyciu porodu swoich marzeń.

****
Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage. O działaniach wspierających przyszłe mamy będziemy cyklicznie informować, wyjaśniając czym jest aromaterapia i jakie ma znaczenie dla rodzących; jak wygląda fototerapia podczas porodu i jaki ma wpływ na mamę w połączeniu z muzyką; w jaki sposób położne wykorzystują chusty rebozo i dlaczego włączamy w to działanie przyszłych ojców; dlaczego położne proponują pacjentkom poród w pozycji wertykalnej i jak ważne jest wsłuchiwanie się w działania instynktowne kobiety.