• Aktualności
  • 2021-12-10 13:45:01 r.

Nowy aparat USG w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej

Krośnieński Szpital zakupił aparat do USG dla potrzeb Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej. Jego koszt to 318 600,00 zł. Zakup został sfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

- Wykorzystanie aparatu USG z sondą dorektalną gwarantuje szybką i profesjonalną diagnostykę, niejednokrotnie decydującą o zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Pozwala na precyzyjne pobranie materiału tkankowego do badania histopatologicznego z gruczołu krokowego, nerki i innych narządów. Zastosowanie tej metody diagnostycznej pozwala na przyśpieszenie procesu potwierdzenia choroby nowotworowej z zakresu urologii onkologicznej oraz dobór optymalnej metody terapeutycznej - tłumaczy dr n. med. Dariusz Sobieraj - ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej.

Krośnieński Szpital jest jednym z głównych ośrodków diagnostyki nowotworów prostaty w województwie podkarpackim (dane wg map potrzeb zdrowotnych dla onkologii w woj. podkarpackim. DAS w MZ, 2019), dlatego specjalistom z dziedziny urologii szczególnie zależy, aby podtrzymać tę pozycję diagnozując i pomagając jak największej liczbie pacjentów.

W Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej w sposób rutynowy wykonuje się radykalną laparoskopową prostatektomię.