• Aktualności
  • 2021-09-30 12:47:01 r.

Transport darów z Niemiec

28 września br. do Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie zostały dostarczone kolejne dary z Niemiec: 14 łóżek szpitalnych oraz 15 materaców. Przekazały je polskie zakonnice, które współpracują z kilkunastoma ośrodkami opieki społecznej w Bawarii oraz z pralnią w Ulmer obsługującą szpitale w Niemczech. Ich działalność ma charakter wyłącznie charytatywny.

Jest to już 18 transport z darami z Niemiec (od 2014 roku), który został zorganizowany dla krośnieńskiego Szpitala przez Mirosława Przewoźnika – z-ca dyrektora Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przy zaangażowaniu Piotra Babinetza - Posła na Sejm RP oraz Pawła Krzanowskiego - członka Rady Społecznej Szpitala.

Szpital otrzymał łącznie do tej pory około: 4 tysiące kompletów bielizny pościelowej, 7 tysięcy kompletów odzieży roboczej i operacyjnej, tysiąc sztuk akcesoriów higienicznych, a także ok. 80 łóżek, 30 balkoników rehabilitacyjnych, 10 wózków inwalidzkich, kołdry, poduszki, koszule dla pacjentów, tysiąc dwieście podkładów higienicznych, tysiąc ręczników, materace oraz meble.Oceniana wartość dotychczas przekazanych darowizn wyniosła około miliona złotych. Krośnieńska lecznica poniosła jedynie koszty załadunku i transportu z Niemiec.

Szpital, aby zapewnić wyposażenie łóżek szpitalnych w pościel musi mieć na stanie 1800 kompletów pościeli w ruchu ciągłym (3 x ilość łóżek). Od 2015 - 2018 roku Szpital dzięki przekazanym darom nie kupował pościeli, było to uzupełnienie braków. Roczny zakup odbył się w 2018 roku było to 800 kompletów pościeli - koszt 60 tysięcy złotych (zakup pościeli dla całego Szpitala to koszt ok. 150 tysięcy złotych).

Pościel z darów jest gatunkowo bardzo dobra, nie jest zniszczona, doskonale znosi pranie oraz proces dezynfekcji.

Otrzymana z darów odzież ochronna pozwoliła na wyposażenie pracowników w dodatkową liczbę przydziału do tego który jest obowiązujący w Szpitalu. Dzięki temu personel ma do dyspozycji większą liczbę zmian odzieży roboczej.