• Aktualności
  • 2016-05-06 12:45:10 r.

Międzynarodowy Dzień Położnych i Pielęgniarek

W pierwszej połowie maja obchodzone są dwa ważne święta. 8 maja przypada Dzień Położnej, zaś 12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. W tych dniach warto podkreślić humanistyczny i społeczny charakter pracy pielęgniarki i położnej. Empatia, dzielenie przeżyć, gotowość do pomocy – zawiera się w trosce, która jest esencją pielęgniarstwa oraz położnictwa. To także wrażliwość na ból i cierpienie, ciągłe poszukiwanie i odkrywanie nowych, lepszych ułatwień dla osób oczekujących pomocy, rozpoznawanie indywidualnych i złożonych potrzeb chorego, a także chronienie ludzkiej godności. Pielęgniarska etyka podkreśla konieczność zwracania się wprost ku podmiotowi opieki, którym jest pacjent.

Dzień Położnej został ustanowiony w rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, która w obozie Auschwitz II – Birkenau z oddaniem pełniła funkcję położnej. Florence Nightingale jest patronką Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki. Założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

W tych szczególnych dniach składamy na ręce pielęgniarek i położnych naszego Szpitala, serdeczne podziękowania za zaangażowanie, profesjonalizm, wrażliwość i otwarcie na drugiego człowieka. Niech Wasza codzienna praca budzi satysfakcję z realizacji zawodowej misji oraz uznanie ze strony pacjentów oraz przełożonych.